Festival-vistula.jpg

W dniu  12 sierpnia 2018r. w Nieszawie odbył się ,,FESTIWAL WISŁY”.
Gości przybyłych na ,,Festiwal Wisły 2018” powitał Burmistrz Miasta Nieszawa Przemysław Jankowski.


Festiwal Wisły organizowany jest na jednym z najbardziej malowniczych odcinków Wisły, między 675 a 735 kilometrem rzeki.
Wyspy z ostojami dzikiej przyrody, malownicze ruiny średniowiecznych zamków, tajemnicze wraki, tętniące nadwiślańską tradycją i kulturą miasta, urocze wsie o wiślanych korzeniach, a także niebezpieczne rafy kamienne i zapierający dech punkt widokowy.
Festiwal Wisły to okazja do spotkania z tą magiczną rzeką, jej tradycją, kulturą i dziedzictwem, jakim są choćby drewniane płaskodenne jednostki, znane na Wiśle od wieków. Większe szkuty, galary i baty, którymi kiedyś spławiano Wisłą towary i transportowano wybierany z dna piasek, a także mniejsze, służące głównie do połowu ryb, pychówki, lejtaki, łodygi, zwane czasem nieszawkami. Każdą z tych łodzi można było się przepłynąć podczas Festiwalu i poznać jej budowę.
Kawalkada tradycyjnych łodzi rzecznych ruszyła 12 sierpnia z Włocławka. Rzeczna flotylla zatrzyma się na kilka godzin w Nieszawie. Od 12 do 15 sierpnia 2018 roku Wisła ponownie ma głos w województwie kujawsko-pomorskim.

Były liczne atrakcje przewidziane na dzień ,,Festiwalu Wisły 2018” w Nieszawie, w tym: możliwość obejrzenia wystawy pod tytułem 100-lecie Ligi Morskiej i Rzecznej, czyli „Trzymajmy się morza” w Muzeum Stanisława Noakowskiego.
,,Liga Morska i Rzeczna, to największa organizacja społeczna w historii Polski międzywojennej. 1 października 2018 roku obchodzić będzie 100-lecie powstania. Jej nazwa zmieniała się na przestrzeni lat. Można o niej powiedzieć Liga, ale mówiąc to mamy na myśli zarówno:  Stowarzyszenie Pracowników na Polu Rozwoju Żeglugi „Bandera Polska”, Ligę Żeglugi Polskiej, Ligę Morską i Kolonialną oraz Ligę Morską i Rzeczną. Organizacja ta dokonała zmiany myślenia w świadomości wielu Polaków. Obecnie dostęp do Morza Bałtyckiego i posiadanie Marynarki Wojennej, to sprawa oczywista. W historii nie zawsze tak było”. 

Festiwal Wisły uświetnił występ Zespołu Muzyki Dawnej pod kierownictwem Pani Agnieszki Witki – Dyrektor Publicznej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Górsku oraz siostry Noemi od godziny. Równocześnie odbywało się zwiedzanie miasta z przewodnikiem Panem Tadeuszem Wiśniewskim Oprócz zwiedzania miasta, odbywały się wycieczki promem Nieszawa. Na licznych stoiskach prezentowano tradycyjne produkty regionów nadwiślańskich. stoiska wystawiły: Spółdzielnia Socjalna Nieszawskie Smaki z Nieszawy, Klub Kobiet Aktywnych z Wołuszewa- panie w tradycyjnych strojach kujawskich miały w sprzedaży wyroby rękodzielnicze, można było kupić ciasta, pierogi, krokiety, chleb ze smalcem i ogórkiem. Panie z Klubu Kobiet Kreatywnych z Raciążka miały na sprzedaż ciasta, i inne smakołyki. Na stoiskach edukacyjnych prezentowano dawne rzemiosła i zawody w tym szkutnictwo. Były także atrakcje dla najmłodszych, w tym zabawy na dmuchańcach. 


O godzinie 13:00 z Nieszawy wypłynął prom z orkiestrą dętą Ochotniczej Straży Pożarnej z Aleksandrowa Kujawskiego, która na co dzień działa pod batutą p. Waldemara Urbańskiego (kapelmistrz),  naprzeciw statkom płynącym z Włocławka, których załogi zostały powitane przez Starostę oraz Burmistrza Miasta Nieszawa chlebem i solą na przystani promowej. Podczas Festiwalu Wisły pojawili się szyprowie i załogi kilkudziesięciu tradycyjnych drewnianych łodzi i statków wiślanych. Od godziny 13, zapraszamy do stoiska Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nieszawie, gdzie można było zakupić materiały o Nieszawie, książki oraz widokówki. 

O godzinie 14:00 pan dr Artur Trapszyc, autor książki „Rybacy nieszawscy. Studium z dziejów grupy zawodowo-regionalnej w XX wieku” zaprezentował książkę i udzielił wywiadu, w którym odpowiedział na pytania m.in. o genezie powstania książki oraz o bohaterach- rybakach nieszawskich . Od godziny 14:30 odbył się koncert szantowy zespołu „Barowe żywioły”. Jest to grupa młodych ludzi, których łączy zainteresowanie muzyką szantową. Jak sami o sobie mówią, szanta jest muzyką, która „gra im w duszy”. Zespół ma za sobą udział w wielu konkursach i festiwalach. Odbył się także występ Zespołu Muzyki Dawnej pod kierownictwem Pani Agnieszki Witki – Dyrektor Publicznej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Górsku oraz siostry Noemi.

Organizatorami Festiwalu Wisły 2018 w Nieszawie byli: Burmistrz Miasta Nieszawa Przemysław Jankowski, współorganizatorzy: Powiat Aleksandrowski reprezentowany przez Starostę Aleksandrowskiego Dariusza Wochnę, partnerów, którzy wsparli organizatorów- (Mariusz Piotrowski z firmy EUROBROKERS sp. z o.o. z siedzibą w Toruniu przy ul. Juliana Fałata 11A/1; Firma Handlowa ,,Miś” Marek Florczak, Lidia Florczak spółka cywilna ul. Chopina 18, Aleksandrów Kujawski; Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Saniko” Sp z o.o. ul. Komunalna 4, Włocławek)

O godz. 13:30. Goście oraz mieszkańcy zostali zaproszeni na obiad flisacki.
Posiłek dla mieszkańców został przygotowany przez Spółdzielnię Socjalną ,,Nieszawskie smaki” z Nieszawy.  
O godz. 15:00 Podziękowania za przypłynięcie i pożegnanie uczestników rejsu złożył Starosta Powiatu Aleksandrowskiego Dariusz Wochna, Burmistrz Miasta Nieszawa Przemysław Jankowski. Statki i łodzie Gości wraz z Promem Nieszawa wykonały efektowną paradę, po czym odpłynęły w kierunku Ciechocinka.

Obszerną relację fotograficzną przygotował Radosław Krakowiak a zdjęcia można obejrzeć klikając w link.

Film video pochodzi z oficjalnego kanału organizatora Festiwalu Wisły.